Malownicza okolica, często odwiedzana przez turystów i poszukujących chwili wytchnienia od miejskiego gwaru – taki z pewnością jest Tyniec, leżący na terenie Dzielnicy VIII Dębniki. Podobnie, jak wiele dawnych wsi na prawym brzegu Wisły, Tyniec włączono w granice administracyjne Krakowa w 1973 r. Lokalnej społeczności za miejsce spotkań, rozrywki kulturalnej i edukacji służy istniejący tu od 1994 roku Klub Tyniec – filia Centrum Kultury Podgórza, który mieści się przy ul. Dziewiarzy 7.
Kilka słów o…
Położony na południowy zachód od serca Krakowa Tyniec to teren zamieszkiwany nieprzerwanie od czasów przed naszą erą – najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z 8000 p.n.e. Tyniec był domem dla Celtów i Wiślan. Przełom dla Tyńca przyszedł w XI wieku, gdy został oddany zakonowi benedyktynów. Tynieckie opactwo jest dziś atrakcją turystyczną, miejscem kontemplacji i bezcennym zabytkiem, częścią Małopolskiego Szlaku św. Jakuba i szlaku upamiętniającego papieża Jana Pawła II. Jest też celem malowniczych wycieczek na rubieże Krakowa.
Klub dla mieszkańców
U podnóża opactwa mieszkańcy Tyńca mają swój dom kultury. Mieści się on w dawnym budynku Dziewiarskiej Spółdzielni Pracy, wybudowanym w 1958 roku. Z oferty Klubu korzystają osoby z różnych grup wiekowych: dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Odwiedzający mają do dyspozycji salę widowiskową, pracownię plastyczną oraz salę edukacyjną. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 313,70 mkw. W ofercie Klubu można znaleźć naukę gry na instrumentach, zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, warsztaty rękodzieła, zajęcia kreatywne. Organizowane są również imprezy okolicznościowe m.in. Mikołajki czy Dzień Dziecka, a także przeglądy, wernisaże i koncerty.